Národní park Teide

Pohoří, ve kterém se nachází 3718 m vysoká aktivní sopka Mount Teide.

Národní park Teide – jedinečná příroda obklopující sopku Teide nabízí nezapomenutelné zážitky a úchvatné vyhlídky 

Národní park Teide je ohromující národní park obklopující sopku Teide, která se nachází ve středu ostrova. Teide je aktivní sopka, která naposledy vybuchla v roce 1909. Národní park Teide je na seznamu světového dědictví UNESCO a je nejnavštěvovanějším národním parkem v Evropě.

Sopka Teide

Hora Teide je vlastně sopka v kráteru sopky. Před miliony lety vybuchla velká sopka a zanechala po sobě 16 km široký kráter a na její severní straně vznikla malá sopka, hora Teide. Celá tato oblast nyní tvoří jedinečnou sopečnou krajinu plnou lávových kamenů, lávových pramenů a polštářů lávového popela. Kráter je lemován skalnatým okrajem nazývaným La Caldera de las Canadas. Erozí se s těchto skal staly velmi zajímavé a neobvyklé skalní struktury. Ještě zvláštněji tvarované jsou skály zvané Roques de Garcia. Jeden z nich, Cinchado, se často objevuje na mnoha fotografiích parku. Cinchado je skála, která působí hodně nestabilně a člověk má pocit, že se tato obrovská skála každou chvíli převrátí.

Výšlap na Teide

Kráterem prochází jediná cesta, známá jako Las Canadas, která vede k horské chatě Parador a k lanovce, kde se můžete ubytovat. Lanovka vás dovede téměř k vrcholu hory Mount Teide, z které je nádherný výhled na okolní krajinu. Hora Teide měří 3718 metrů, což jí činí nejvyšší horou Španělska a třetí nejvyšší sopkou na světě. Čtyřicetiminutový poměrně namáhavý výšlap vás zavede od lanovky ke kráteru. Pokud však chcete vyrazit na vrchol, musíte předem požádat o povolení, které je platná pouze jeden den. Povolení získáte na webových stránkách https://www.reservasparquesnacionales.es/real/ParquesNac/usu/html/detalle-actividad-oapn.aspx?cen=2&act=1  a je zdarma.  Počet vydaných povolení na den je však omezený, proto doporučujeme si o něj požádat včas.

Sníh na Teide

Povětrnostní podmínky v národním parku Teide jsou extrémnější než ve zbytku ostrova. V zimě je často na vrcholu hory Teide sníh a v létě mohou teploty dosáhnout i více než 40 ° C. Když na Teide napadne sníh, je to pro místní velké pozdvižení, které si nemohou nechat ujít. Oblečou se do teplého oblečení, do auta přibalí bodyboardy a vydají se na hory. Auta tu nemají zimní gumy, takže jsou silnice na Teide často zavřené, a místní musí počkat, až budou sjízdné. Pak se tvoří zácpy, protože všichni chtějí sníh vidět. Když se konečně dostanou do míst, kde je sníh, vyndají bodyboard a hurá pekáčovat! Pokud máte rádi extrémy, můžete ještě ve stejný den sjet zase dolů k moři a jít si zaplavat.