Po Tenerife bez auta

Pokud nemáte řidičský průkaz, nebo jste teprve čerství řidiči, kterým autopůjčovny auto nepůjčují, budete se muset poohlédnout po jiné formě dopravy po Tenerife. Po zjištění, že na Tenerife nejezdí vlaky, vám zbydou na výběr taxíky, částečně tramvaje a hlavně autobusy o kterých je dnešní blog, který se pojednává o tom, jak jezdit na Tenerife autobusy. Autobusy vás dopraví relativně levně téměř po celém ostrově. Provozovatelem je společnost TITSA, jejich stránky najdete zde: www.titsa.com. Autobusy a tramvaje jsou většinou moderní a bývají čisté. Obvykle jezdí i na čas. Kromě městských autobusů se nejedná o nízkopodlažní vozy, proto kočárky a větší zavazadla je nutné dát do zavazadlového prostoru. Zářivě zelené autobusy mají nad předním oknem napsáno kudy a kam jedou a vpředu, vzadu a po stranách je číslo značící linku autobusu. Řidiči bývají příjemní a trpěliví, takže pokud si nejste jisti, že se chystáte nastoupit do správného autobusu, nebojte se zeptat, rádi vám poradí. Nespoléhejte však na to, že budou umět vždy dobře anglicky.

Jak si koupit jízdenku

Dříve bylo možné si koupit jízdenku přímo u řidiče. To se bohužel s covidem změnilo a řidič vám ji prodat nemůže. Nezbývá vám, než si stáhnout do mobilu aplikaci Ten+movil, nebo si koupit nabíjecí kartu. Tu můžete dobíjet částkou 2 až 100 eur u automatu na větších zastávkách, u informačních přepážek na autobusových nádražích, v trafikách a v dalších obchodech, které mají na výloze logo karty, nebo online. Karta stojí 2 eura. Po příletu na  letiště Tenerife Sur, si ji můžete zakoupit a nabít v obchodě Lycamobile, který se nachází zhruba uprostřed haly. Jak na kartičku tak na mobilní aplikaci si můžete aktivovat jednodenní jízdenku za 10 eur nebo týdenní jízdenku za 50 eur a cestovat pak neomezeně po celém ostrovu. Děti do věku 4 let včetně jezdí autobusem i tramvajemi zdarma.

zelený autobus Titsa

Máte byt (nejen) na Tenerife a chystáte se ho zaregistrovat na Booking.com? Zaregistrujte se přes tento odkaz a prvních 50 zprostředkovaných ubytování nebudete platit Bookingu provize!

Výlety na Tenerife

 

 

 

 

 

Chcete si rychle a pohodlně zamluvit výlet lodí, potápění, šnorchlování, výšlap na Teide a mnoho dalších aktivit? Pokud ano, klikněte na následující odkaz a budete si moci vybrat z mnoha aktivit, zabookovat si je a zaplatit. Zrušení rezervace až 24 hodin před začátkem zaplacené aktivity je zdarma. Aktivity mají mnoho recenzí, takže si můžete vybrat podle toho, jak je hodnotili ostatní. Vybrat si můžete například výlety za velrybami a delfíny, potápění, kurzy potápění PADI, šnorchlování se želvami, jízda v kajaku za delfíny, pozorování hvěz na Teide, jízda na motorovém člunu nebo Jetski, lístky na lanovku na Teide, do Aqualandu nebo Jungle Parku, lekce surfování, Go-karting, denní výlet na ostrov Gomera, parascending, tandemový seskok padákem půjčení kol a mnoho dalšího.

Kolik stojí jízda autobusem?

Kredit na kartě se vám bude odečítat podle toho, kam jedete. Do autobusu se nastupuje předními dveřmi u řidiče, kde kartu přiložíte k přístroji a pípnete si. Kam jedete nehlásíte. Do tramvají můžete nastoupit i zadními dveřmi a pak si označíte jízdenku přiložením k přístroji. Vystupuje se zadními dveřmi a při výstupu kartu opět přiložíte k přístroji. Pokud ne, odečte se vám jízdné až na konečné stanici linky, což se může prodražit! Pokud přestupujete, tak kartu u řidiče opět přiložíte a systém bude vědět, že v cestě pokračujete a nezačínáte novou, neplatíte tak za dvě oddělené cesty, ale za jednu delší cestu. Je možnost cestovat ve dvou na jednu kartu. V tom případě řidiči při nástupu sdělíte cíl cesty a počet pasažérů. Zde si můžete vypočítat, kolik vás bude cesta stát. Zvolíte linku, kliknete na nástupní a výstupní zastávku a cena se vám zobrazí pod možnostmi platby. Vás bude zajímat částka pod nadpisem BONO MONEDERO.

 

Jízdní řády

Jízdní řády všech autobusových linek titsa najdete zde. Nahoře si ze seznamu čísel autobusových linek vyberte číslo linky a dole se vám zobrazí jízdní řád. Do mobilu si můžete také stáhnout aplikaci, z které se dozvíte, za jak dlouho na vaši zastávku dorazí který autobus. Aplikací existuje více. Zde je odkaz na aplikaci, kterou propaguje Titsa, jedna čtenářka mi však psala, že špatně funguje. Já s touto aplikací zkušenost nemám, používám aplikaci Guaguas, která vám mimo jiné ukazuje, kde se autobus nachází a kdy přijede do stanice. Já jsem s ní zcela spokojena.

 

mapa linek autobusů