Tyto webovky jsou na prodej, pokud máte zájem, napište na kamtka11@gmail.com

 

Když jsem se zamyslela nad tím, jaký dát k blogu o základní škole na Tenerife obrázek, napadlo mě, že nejlepší by bylo prostě naší školu vyfotit. Jenže to nepůjde, škola je obehnaná vysokou zdí a dovnitř se dnes jen tak nedostanete. Covid opatření pro rodiče dětí udělaly školu nedobytným zařízením. Pokud chcete s někým mluvit, zavolejte a dítě si vyzvednete před školou. Dovnitř komplexu smějí jen děti. Nakonec jsem prošla staré fotografie v telefonu a pár fotografií našla.

 

Školní docházka ve Španělsku

Školní docházka začíná ve Španělsku v září roku, ve kterém byly nebo budou dítěti tři roky, a první tři roky je nepovinná. První tři roky se chodí do oddělené části komplexu a třídy se nazývají 3 infantil, 4 infantil a 5 infantil. Je to sice mateřská škola, ale děti se učí i číst, psát a počítat.

Poté přestoupí do druhé části školy, kde jsou první až šestá třída. Všichni rodiče, které znám, si stěžují, že je učivo na tak malé děti hodně náročné a navíc pokud díte v první třídě není připravené na školu, není mu umožněn odklad. Dříve bylo možné si zopakovat první třídu, ale i to je podle nové legislativy téměř nemožné. Důsledkem je, že mají děti špatné známky a chodí na různá doučování.

Po dokončení šesté pokračují děti ve vzdělání na instituto, což je vlastě střední škola.

Školní rok se ve školách na Tenerife dělí na tři trimestry a začíná druhý týden v září. První trimestr končí před vánocemi, kdy jsou až do Třech králů prázdniny, druhý semestr končí před velikonocemi, kdy jsou týdenní prázdniny, a třetí předposlední týden v červnu. V únoru mají děti ještě týden volna, protože je karneval.

Výuka začíná v 8:30 a končí v 13:30. Od 10:15 do 10:30 mají děti svačinu a potom je půlhodinová přestávka, během které si jdou hrát ven na dvůr.

školní dvůr s dětmi

Družina a volnočasové aktivity

Po výuce si rodiče děti buď vyzvednou nebo jdou děti na oběd a do družiny, která končí v 15:15. Pokud rodiče chtějí, mohou dětem objednat na začátku roku hlídání před začátkem výuky a po družině až do 18 hodin, za to se ale už platí a o provoz se stará město. V prostorách školy se také konají městem nebo sdružením rodičů konané placené kroužky, ceny jsou skutečně nízké a kvalita vysoká. Letos se však kvůli covidu nic nekonná a ten kdo mohl si děti odhlásil i z družiny, protože měli buď strach, nebo jim vadí, že díte musí mít neustále roušku a děti si nesmějí hrát s nikým mimo svou bublinu spolužáků.

Školní uniformy

Děti mají uniformy, ale jejich nošení není vždy vyžadováno. V naší škole většina dětí nosí uniformy alespoň někdy a když se jede na školní výlet, tak učitelé vyžadují, aby děti měli na sobě alespoň oblečení ve školních barvách. Na střední škole v  našem městě je uniforma povinná.

skupina dětí ve třídě