Garachico

Pobřežní městečko, kde si vychutnáte klidné večery na malé promenádě.

Starobylé městečko Garachico nabízí příjemné procházky po městě i skvělé koupání v přílivových bazénech

Městečko Garanchico se nachází na divokém severním pobřeží Tenerife a má téměř pět tisíc obyvatel. Je to zcela určitě jedno z nejkrásnějších měst na ostrově, a nabízí jak krásné starobylé staré město, tak skvělé koupání v přílivových bazénech, které se nacházejí hned ve městě. Můžete tedy zaparkovat auto, vykoupat se a pak vyrazit na prohlídku města.

Krásné starobylé město s tradicí, vybízející k procházce po ulicích, které toho hodně pamatují

Město Garachico bylo založeno v patnáctém století, ale v roce 1706 byla většina města zničena poté, co vybuchla sopka a město bylo zavalenou lávou. Sopka chrlila lávu několik dní a dvě řeky lávy se valily přímo na město. Jedna řeka zavalila přístav, který poté již nebylo možné používat a druhá zničila převážnou většinu města. Až do tohoto neštěstí bylo Garachico jedním z nejdůležitějších měst na ostrově.  Během procházky po tichých dlážděných ulicích tohoto malebného přístavního města je těžké si představit, že si toto město prošlo mnoha neštěstími, včetně výbuchu sopky, epidemií moru a napadení úrody kobylkami. Ani živelné katastrofy však nezabránily městečku zachovat si svůj vlastní neotřelý styl a atmosféru. Domy starého města a rybářské chaty jsou vymalovány v jasných okrových odstínech a neposkvrněné dlážděné ulice spojují palmami zastíněná náměstí. Ulice přímo vybízejí k pomalé procházce a k zastavení v jedné z místních restaurací na jedno z výborných tradičních kanárských jídel. Hlavní náměstí, které se nazývá La Libertad je moc pěkné a pyšní se krásným kostelem a klášterem. Hrad Castillo de San Miguel na břehu moře přežil výbuch sopky v roce 1706 a je nejstarší budovou ve městě. V jeho interiéru najdete výstavu o historii města a místí přírodě.

Nezapomenutelné koupání v přílivových bazénech

Přílivové bazény ve městečku Garachico jsou skutečně jedinečné a na koupání v nich jen tak nezapomenete. Bazénů je několik a záleží hodně, zda se budete koupat při přílivu nebo při odlivu. Jeden z bazénů jsem si například skvěle užila, byl dostatečně hluboký na šnorchlování a bylo v něm na pozorování hodně ryb, později však klesla hladina a člověk si málem odřel břicho. Dále je nutné počítat s tím, že kvůli koronavirovým opatřením je kapacita počtu lidí v bazénech limitována a někdy mohou být na vstup i dlouhé fronty. Doporučuji proto přijít hned dopoledne, kdy ještě fronty nebývají, protože trávit nejdříve hodinu na úmorném slunci ve frontě na vstup a pak ještě další hodiny na slunci koupáním si můžete zadělat na pěkný úpal. Přílovové bazény jsou hned na nábřeží města a koupání v nich je vhodné i pro děti.

Okolí městečka Garachico

V okolí města Garachico se nachází mnoho hezkých míst. Příroda v této části ostrova je svěží zelená a přímo vybízí k výletům do okolí. My jsme si výlet do Garachica spojili s návštěvou města Icod de Los Vinos.

Zde je jen několik možností výletů:

Čtyřhodinový výlet na kole z Punta de Teno přes Buanavista del Norte do Garachica si užijí především zkušení cyklisté. Více informací o tomto výletu najdete zde.

Tento výlet si prozměnu užijí pěší turisté. Cesta vás zavede do místa, kterému se říká Arenas Negras a je jedinečné svým borovým lesem rostoucím na černém písku. Trasa je dlouhá 11 km, je středně náročná a měli byste si na ni vyhradit asi tři a půl hodiny.

Okružní výlet okolo hory Chinyero vám zabere asi tři a půl hodiny a není náročný. I zde si můžete vychutnat neobvyklý pohled na borovicový les rostoucí na černém písku. Trasa je dlouhá 11 kilometrů.

Okružní výlet v Teno Alto vám zabere asi pět hodin a ujdete téměř deset kilometrů. O Teno se říká, že je nejkrásnějším oblastí na ostrově a vy si zcela jistě užijete úchvatné výhledy do okolí.