Anaga

Kouzelný vavřínový les ve vysokých horách

Anaga – Pohoří na ostrově Tenerife

Pokud si chcete užít na Tenerife trochu jiné zábavy než vodních radovánek a sportů, zavítejte do Anagy. Toto pohoří není daleko od pláží na jihu Tenerife a průvodce po ostrově Tenerife vám poradí, jak se tam dostat a co nevynechat.

Národní park Anaga je přístupný veřejnosti bez povolení, ale do některých oblastí je zákaz vstupu, pokud nemáte povolení. Povolení budete potřebovat například do části Anagy, které se říká Bosque Encantado / El Pijaral. O povolení, které je zdarma, můžete požádat zde, vyřiďte si ho však 1-3 měsíce předem. Velká část Anagy je však přístupná veřejnosti zdarma a kdykoli, s výjimkou velmi horkých letních dnů, kdy hrozí požáry a do Anagy je pak vstup zakázán z tohoto důvodu.

Jak se do Anagy dostat

Národní park Anaga je chráněná přírodní oblast v severovýchodním cípu Tenerife. Tato hornatá oblast plná skalnatých vrcholů a hlubokých roklí byla v roce 2015 prohlášena za biosférickou rezervaci UNESCO. Svůj UNESCO status si získala především protože se v Anaze nachází rozsáhlý vavřínový les a mnoho dalších endemických rostlin. Do Anagy se dostanete například po silnici ze Santa Cruz směrem do města La Laguna a poté se necháte na Anagu navést ukazateli. Pokud jste si nepůjčili auto v autopůjčovně, tak se do tohoto krásného lesa dostanete také autobusy Titsa, o kterých jsme se již zmínili v tomto blogu. Ostré hřebeny a hluboké rokle jsou hustě zalesněné především vavřínem. Svůj výlet po Anaze můžete začít v místě Cruz del Carmen u silnice TF-12, odkud se pěšky vydáte po stezce Vueltas de Taganana.

Vavřínový les

Projdete po ní hustým vavřínovým hájem a vychutnáte si atmosféru historické osady Taganana. Odtud je možno sejít k moři a osvěžit se na zdejší oblázkové pláži nebo si můžete zajít na oběd či večeři. Hory jsou plné starých vyšlapaných cest a klikatých kozích stezek, které vás zavedou do nejkrásnějších koutů Tenerife a otestují vaší fyzickou zdatnost.

Na úpatí východního hřebene Anagy leží písečná pláž Playa Las Teresitas, kam obyvatelé města Santa Cruz jezdí rybařit a šnorchlovat v klidných vodách zátoky, běhat podél pobřeží nebo odpočívat ve stínu palem na jemném zlatém písku.

Výlet mezi mraky

Pokud se vám podaří si na výlet do Anagy najít čas ve svém nabytém programu, určitě se tam zajeďte podívat. Vydat se ze suchého jihu do lesa je krásný zážitek, a když vychytáte sychravé počasí, je to zážitek ještě silnější, protože v Anaze budete projíždět mraky. Náš syn je nadšený, když mu řekneme, tak, vystrč ruku a teď se právě dotýkáš mraků. Na cestu si však nezapomeňte přibalit teplé a nepromokavé oblečení, bývá tam docela zima!

Vyhlídkové jízdy

Projet se po silničkách v Anaze je skvělý zážitek! Silnice jsou úzké a klikaté, jezdí se po nich tedy velmi pomalu. Každou chvíli můžete zastavit na odpočívadle s vyhlídkou, kde za jasných dnů můžete pořídit skutečně krásné fotografie. 

Krásnou projížďku po silnici TF-134, která vede do vesnice Taganana a osady Benijo, si skutečně vychutnáte. Tato silnice protíná pohoří Anaga a poskytuje úchvatné výhledy na Tagananu a severní pobřeží Anagy. Po cestě si udělejte zastávku na vyhlídkách Mirador del Risco Mogote a Mirador Risco Magoje.

Další silnice s krásnými výhledy je TF-123, která vede do vesnice Chamorga. Na tuto silnici se napojíte ze silnice TF-12. Během cesty můžete odbočit do malebných vesniček v horách Taborno, Afur a Carboneras. Podél cesty je několik míst na zastavení, odkud si můžete vychutnat krásné výhledy, především Mirador de Jardina, Mirador Cruz del Carmen, Mirador Pico del Inglés. Zastavte se také na Camino viejo al Pico del Inglés, odkud se můžete vydat po značené stezce na procházku.

Zde je několik odkazů pro ty, kteří se chtějí do Anagy vydat na pěší tůru. Tůry jsou detailně popsány v angličtině nebo ve španělštině, jsem si ale jista, že si s textem třeba s pomocí překladače lehce poradíte.

Tříhodinová nenáročná procházka vavřínovým lesem

Tříhodninový okružní výlet Anagou k Roque Bermejo

Tříhodinový výlet okružní výlet z Benijo do El Draguillo

4,5 hodinový okružní výlet z osady Afur

3,5 hodinový náročný okružní výlet Anagou z Chamorgy

Výlety na Tenerife

 

 

 

 

 

Chcete si rychle a pohodlně zamluvit výlet lodí, potápění, šnorchlování, výšlap na Teide a mnoho dalších aktivit? Pokud ano, klikněte na následující odkaz a budete si moci vybrat z mnoha aktivit, zabookovat si je a zaplatit. Zrušení rezervace až 24 hodin před začátkem zaplacené aktivity je zdarma. Aktivity mají mnoho recenzí, takže si můžete vybrat podle toho, jak je hodnotili ostatní. Vybrat si můžete například výlety za velrybami a delfíny, potápění, kurzy potápění PADI, šnorchlování se želvami, jízda v kajaku za delfíny, pozorování hvěz na Teide, jízda na motorovém člunu nebo Jetski, lístky na lanovku na Teide, do Aqualandu nebo Jungle Parku, lekce surfování, Go-karting, denní výlet na ostrov Gomera, parascending, tandemový seskok padákem půjčení kol a mnoho dalšího.

Máte byt (nejen) na Tenerife a chystáte se ho zaregistrovat na Booking.com? Zaregistrujte se přes tento odkaz a prvních 50 zprostředkovaných ubytování nebudete platit Bookingu provize!