Průvodce po ostrově Tenerife

Tenerife je největší ze sedmi Kanárských ostrovů, které leží v Atlantském oceánu nedaleko pobřeží severní Afriky. Kanárské ostrovy mají velmi příjemné počasí po celý rok, což je dělá skvělou celoroční turistickou destinací. V následujících řádkách se o ostrově Tenerife dozvíte základní informace.

Tenerife má přibližně 900 000 obyvatel a každý rok navštíví ostrov přibližně pět milionů turistů. Většina obyvatel žije ve větších městech na severu ostrova, zatímco jih ostrova slouží především turistům a expatům, kteří sem přijíždí za příjemným počasím, které je těžké najít kdekoli jinde.

Naším úkolem je poskytnout vám o ostrově co nejvíce informací. Řekneme vám vše, co potřebujete o Tenerife vědět. Pokud nenajdete to, co jste se chtěli dozvědět, můžete navštívit naše diskuzní fórum a poradit se s ostatními cestovateli, nebo můžete kontaktovat přímo nás. Na ostrově žijeme a rádi vás po něm provedeme nebo zajistíme například tlumočení na úřadech.

mapa Tenerife

Kde se Tenerife nachází

Tenerife je součástí Španělska, a to přestože se nachází v Atlantickém oceánu u severozápadního pobřeží Afriky. Leží asi 28 ° severně od rovníku, ve stejné zeměpisné šířce jako Sahara. Obvyklá doba letu z České republiky je asi 5 hodin. Z Prahy létá na Tenerife přímo pouze letecká společnost Smartwings, pokud vám ale nevadí letět s přestupem nebo z Vídně či jiných letišť v okolí, můžete za letenky ušetřit hodně peněz.

O Tenerife

Tenerife je nejoblíbenější a největší ze sedmi Kanárských ostrovů. Jazykem je španělština, ale zejména na jihu uslyšíte angličtinu téměř všude. Měnou je euro a platit kartou lze takřka všude, a to i velmi malé částky například v pekárně nebo při koupi zmrzliny. Vody kolem Tenerife jsou domovem široké škály mořských živočichů, včetně pilotních velryb a delfínů, které lze vidět z jedné z mnoha výletů lodí. Pláže jsou většinou menší a mnoho z nich má černý písek. Tento hornatý ostrov je sopečného původu.

Podnebí a počasí na Tenerife

Tenerife má jedno z nejlepších podnebí na světě. Průměrnou teplota v zimě je 18° a v létě 25°. Teploty málokdy přesáhnou 30°, takže a na výjimky je zde celý rok příjemně. Teplota moře v zimě zřídka klesne pod 18° a během horkých letních měsíců dosahuje příjemných 24°.

Kde se na Tenerife ubytovat

Tenerife nabízí širokou škálu ubytování od soukromých apartmánů s vlastním stravováním až po 5hvězdičkové luxusní hotely. Mnoho lidí si zvolí svobodu apartmánů s vlastním stravováním, zatímco jiní mají rádi All Inclusive hotely, které se postarají o všechno včetně zábavy a stravy.

Karneval na Tenerife

Hlavní město Santa Cruz každoročně koná druhý největší karneval na světě, druhý hned po slavném karnevalu v Rio de Janeiro. Každý únor karneval v Santa Cruz navštíví kolem milionu návštěvníků. Slavit se začíná v ulicích v pátek před karnevalem velkolepým úvodním průvodem, kde tančí tisíce lidí v maškarních kostýmech až do časných ranních hodin. Párty pokračuje noc co noc až do Popeleční středy.

Noční život na Tenerife

Pokud vyhledáváte noční zábavu, měli byste zamířit do letovisek Costa Adeje, Playa de Las Americas a Los Cristianos. Na výběr jsou doslova stovky barů, restaurací, nočních klubů a venkovních restaurací. Pro noční život v těchto letoviscích najdete spoustu barů, sportovních barů a nočních klubů, ze kterých si můžete vybrat.

Zábavní parky na Tenerife

Na Tenerife je velký výběr zábavních parků, nejnaštvanější jsou Loro park, Siam Park, Aqualand, Jungle Park, Camel Park a Monkey Park. Loro Park je malá zoo, kde kromě běžných výběhů se zvířaty uvidíte také jedinečná představení s delfíny, kostatkami, tuleni a papoušky. Siam Park je velký akvapark, který byste měli určitě navštívit, pokud máte rádi adrenalinové vodní skluzavky a umělé vlnobití. Dalším akvapark, který se na ostrově nachází je Aqualand, kde najdete delfinárium a mnoho různých vodních aktrakcí. Jungle Park je zoologická a botanická zahrada nedaleko Los Cristianos, která měří asi 75000 m2. Najdete v něm džungli, kterou procházíte různými cestičkami, které propojují tunely a visuté mosty. Kromě výběhů se zvířaty vás zde pobaví také show s ptáky, tuleni a piráty. Camel Park je ideálním místem pro rodinný výlet. Je to velbloudí farma, kde se můžete svést na velbloudovi.

Pláže na Tenerife

Pláže na Tenerife jsou čisté a upravené. Na Tenerife najdete osm pláží s modrou vlajkou, nejznámější z nich jsou Playa del Duque, Las Teresitas, Troya a Playa de la Arena. Většina písčitých pláží se nachází na jihu a západě ostrova, kde najdete pláže se zlatým nebo s černým vulkanickým pískem. Ty se nacházejí hlavně v hlavních turistických střediscích. Většina z nich má snadný přístup so vody a splňuje přísné evropské standardy čistoty, má sprchu, lehátka a slunečníky. Většina letovisk nabízí i vodní sporty, včetně potápění, vodního lyžování a windsurfing, stejně jako vzrušující výlety lodí za delfíny a velrybami.

Místa k vidění na Tenerife

Půjčovny aut jsou levné a auto si můžete lehce zabookovat z pohodlí domova, nám se velmi osvědčila půjčovna Autoraizen. Autobusová doprava je ještě levnější a za pár eur se dostanete téměř všude. Ti aktivnější si určitě užijí mnoho stezek pro pěší turistiku a budou obdivovat drsný terén vulkanického ostrova. Určitě stojí za návštěvu Národní park Teide. Lanovkou (Teleférico del Teide) se můžete dostat až na vrchol sopky Teide, odkud budete mít fantastický výhled na ostatní ostrovy. Hlavním městem ostrova je Santa Cruz, kde se můžete procházet ve stínu velkých stromů v jeho ulicích a usednout do jedné z mnoha venkovních restaurací. Puerto de la Cruz je kouzelné město na severu ostrova s krásnou pláží s černým vulkanickým pískem a krásným výhledem na nedaleké hory. El Médano je malé město na jihu ostrova s krásnou přírodní pláží, která přímo svádí k dlouhým ranním procházkám po pláži. Městečko Los Gigantes se honosí úchvatnou pláží s černým pískem, nad kterou se tyčí působivé útesy. Na severním pobřeží najdete malebné městečko Icod de los Vinos a jeho 1000 let starý strom Drago.

Vodní sporty na Tenerife

Jak byste čekali, ostrov Tenerife má v tomto ohledu co nabídnout. Křišťálově čisté vody jsou ideální pro potápění a šnorchlování, zatímco pláže s velkými vlnami jsou oblíbené u surfařů, surfařů a kiteboardistů z celého světa. Plavba kolem ostrovů nabízí vzrušující způsob, jak vidět ostrovy z moře. V místních přístavech najdete k pronájmu mnoho jachet a motorových lodí.

Jih ostrova Tenerife

Většina turistů přijede na jih ostrova Tenerife, protože právě zde se nachází většina turistických letovisek a počasí je slunečné a teplé po celý rok. Na jihu ostrova se nachází letiště Tenerife Sur, kam přilétá většina mezinárodních letů. Na letiště jezdí několik linek autobusů veřejné dopravy a těmi se můžete levně dopravit kamkoli budete potřebovat. Níže najdete krátký popis zajímavých míst na jihu ostrova.

pohled na pláž a horu

El Médano

Malé město s krásnou dlouhou přírodní pláží.
pobřežní promenáda

Los Abrigos

Malé město s převážně místním obyvatelstvem a příjenou pobřežní promenádou.
cesta podél pobřeží v Golf del Sur

Golf del Sur

Místo, kam jezdí Britové na dovolenou nebo si zde rovnou koupili nemovitost a trvale se na Tenerife odstěhovali.
modrá restaurace u přístavu

Las Galleta a Costa del Silencio

Malý přístav a příjemné místo, kde strávit dopoledne na promenádě u přístavu.
pláž s palmou a lodí

Los Cristianos

Klasické turistické letovisko, kde si užijete pláží i nočního života.
pláž při odlivu

Las Americas

Skvělé místo ke strávení zimní dovolené především pro ty, kteří milují noční život.
pláž s vlnobitím Costa Adeje

Costa Adeje

Klasické turistické letovisko, perfektní pro strávení zimní dovolené.
pláž s černým pískem

Playa La Arena

Pláž s černým pískem a silným vlnobitím.
přílivový bazén v Los Gigantes

Los Gigantes

Malé letovisko s přístavem, menší pláží a krásným přílivovým bazénem.
ulička ve vesnične Masca

Masca

Malebná vesnička v horách.
umělá líná řeka v Siam Parku

Siam Park

Krásný akvapark s mnoha adrenalinovými atrakcemi.
vystoupení s delfíny

Aqualand

Velký akvapark perfektní pro rodiny s malými dětmi.
zoologická zahrada Jungle park

Jungle Park

Menší zoologická zahrada v krásném prostředí.
pohled na sopku el Teide

Národní park Teide

Zajímavá krajina v okolí vrcholu sopky a dechberoucí výhledy do okolí.

Výlety na Tenerife

 

 

 

 

 

Chcete si rychle a pohodlně zamluvit výlet lodí, potápění, šnorchlování, výšlap na Teide a mnoho dalších aktivit? Pokud ano, klikněte na následující odkaz a budete si moci vybrat z mnoha aktivit, zabookovat si je a zaplatit. Zrušení rezervace až 24 hodin před začátkem zaplacené aktivity je zdarma. Aktivity mají mnoho recenzí, takže si můžete vybrat podle toho, jak je hodnotili ostatní. Vybrat si můžete například výlety za velrybami a delfíny, potápění, kurzy potápění PADI, šnorchlování se želvami, jízda v kajaku za delfíny, pozorování hvěz na Teide, jízda na motorovém člunu nebo Jetski, lístky na lanovku na Teide, do Aqualandu nebo Jungle Parku, lekce surfování, Go-karting, denní výlet na ostrov Gomera, parascending, tandemový seskok padákem půjčení kol a mnoho dalšího.

Máte byt (nejen) na Tenerife a chystáte se ho zaregistrovat na Booking.com? Zaregistrujte se přes tento odkaz a prvních 50 zprostředkovaných ubytování nebudete platit Bookingu provize!

Sever ostrova Tenerife

Sever ostrova je oproti jihu chladnější a častěji tam prší. Je proto daleko zelenější. Na severu najdete několik velkých měst, která jsou obydlena místními obyvateli. Tato města určitě stojí za návštěvu, jsou totiž krásná, ulice zdobí krásné staré domy s dřevěnými balkóny a ulice plné velkých košatých stromů, které poskytují dostatek stínu pro odpolední procházky a k posezení na živých náměstích.

Pobřeží se sochami

Candelaria

Pobřežní město s bohatou historií.
široká hlavní ulice v Santa Cruz

Santa Cruz de Tenerife

Velké přístavní město kde se v únoru koná druhý největší karneval na světě.
ulice v La Laguna

San Cristóbal de la Laguna

Typické kanárské universitní město s krásnými ulicemi plnými typické kanárské architektury.
přílivové bazény

Bajamar

Městečko na pobřeží, kde se můžete vykoupat ve dvou velkých přílivových bazénech nebo na malé chráněné pláži.
ulice ve městě La Orotova

La Orotova

Krásné město s bohatou historií.
výhled na pobřeží Puerto de la Cruz

Puerto de la Cruz

Krásné pobřežní město s ulicemi plnými stromů.
Dračí strom v parku

Icod de Vinos

Staré město s bohatou historií, které proslulo tisíciletým stromem.
výhled na pobřeží v městečku Garachico

Garachico

Klidné městečko, kde si vychutnáte klidné večery na malé promenádě
maják v Buenavista

Buenavista del Norte

Malebné městečko na severozápadě ostrova.

Buenavista del Norte

Malebné městečko na severozápadě ostrova.
vystoupení kostatek v Loro parku

Loro park

Menší, ale krásná zoologická zahrada, která se proslavila vystoupeními s delfíny, kosatkami, lachtany a papoušky.
výhled na hory a moře

Pohoří Anaga

Kouzelný vavřínový les ve vysokých horách, kde se můžete dotknout mraků.