Máte byt (nejen) na Tenerife a chystáte se ho zaregistrovat na Booking.com? Zaregistrujte se přes tento odkaz a prvních 50 zprostředkovaných ubytování nebudete platit Bookingu provize!

Jak jsme si koupili byt na Tenerife

Pokud přemýšlíte nad koupí nemovitosti na Tenerife, nebo kdekoli jinde ve Španělsku, a rozhodnete se najít si na toto téma na internetu nějaké informace, vyskočí na vás, především v angličtině mnoho článků, které vesměs radí, že když si nezaplatíte právníka, můžete těžce narazit. Tyto články jsou sice přínosné a dají vám základní informace o koupi nemovitosti, bohužel jsem však nenarazila na osobní zkušenosti kupujících a konkrétnější věci. Proto jsem se rozhodla napsat tento blog s našimi zkušenostmi s koupí nemovitosti.

Když jsem podepsala smlouvu o prodeji bytu v Česku, začali jsme nadšeně vybírat na serveru idealista.com nemovitosti, které bychom chtěli vidět. Idealista.com je server, kde najdete většinu nemovitostí nabízených ne Tenerife, a podle mého názoru není potřeba sledovat jiné servery, snad kromě fotocasa.es, kde najdete občas i něco jiného. Na idealistovi navíc můžete i vyhledávat nemovitosti v Katastru nemovitostí, a dokonce si na tomto serveru můžete zjistit i cenový odhad nemovitosti.

Na Idealistovi jsem si tedy dala několik nemovitostí do oblíbených a později je kontaktovala pomocí zprávy v systému. Myslela jsem si, že se mi obratem hned všichni ozvou a budou se moct přetrhnout, aby mi nemovitost ukázali. Opak byl pravdou a mnoho mých zpráv zůstalo nezodpovězeno, často protože nemovitost již byla zamluvena a nikdo se neobtěžovat inzerát pozastavit. Idealista má funkci „navrhněte vlastní cenu“. Několikrát jsem na inzerát odpověděla navržením ceny a nikdy mi nebylo odpovězeno. Posílání zpráv se nám tedy neosvědčilo a mě nezbylo nic jiného než začít inzeráty obvolávat, což bylo daleko efektivnější.

Ze začátku jsme byli otevřeni různým možnostem a lákalo nás bydlet v baráčku se zahrádkou i za cenu toho, že budeme bydlet dál od moře, takže jsme se byli podívat i na pár nemovitostí výše v horách. Domečky byly krásné, problém však byl v tom, že nemovitost nebyla na stavebním pozemku nebo nebyla správně zapsaná do katastru nemovitostí a muselo se čekat dobu neurčitou, než k tomu dojde. To, že domky na vesnicích nejsou postaveny na stavebním pozemku a je nejdřív potřeba je zlegalizovat, je na Kanárských ostrovech velmi častý problém.

Nakonec jsme se rozhodli pro koupi bytu s minimálně dvěma ložnicemi v Los Abrigos. Nejlevnější byty stály asi  85 000 -90 000 eur a my si naivně mysleli, že se cena, kterou nakonec za byt utratíme, bude pohybovat kolem této částky. Když jsme se na tyto byty ale přišli podívat, byly tmavé a neměly ani sdružení vlastníků a fond oprav. Horní patra domu neměla ani omítku, takže se dalo očekávat, že technický stav domu nebude nic moc.

Další levnější byty v ceně okolo 105 000 – 120 000 se obvykle nacházejí v přízemí a jsou bez balkonu, takže budete mít v oknech mříže, nebo jsou to byty VPO, což jsou byty, které byly koupeny se státní podporou a prodat se mohou jen někomu, kdo je zapsaný jako čekatel na byt VPO a je v oblasti rezidentem dlouhou dobu (myslím, že je to 7 let), takže byty VPO nejsou pro většinu lidí zajímavou možností. V této cenové kategorii se ale již dá najít i pěkný byt v patře s balkonem. Naše očekávání, že byt usmlouváme o alespoň 10% se nevyplnilo a my byli rádi, že jsme dostali 2 000 eur slevu.

Byt byl vybrán a my jsme byli vyzváni k návštěvě realitní kanceláře k podepsání rezervační smlouvy, z čehož jsem neměla velkou radost, jelikož jsme mohli mít peníze k dispozici do týdne a rezervační smlouva pro nás znamenala jen riziko toho, že podepíšeme dokument, který nebude zkontrolovaný právníkem, jehož služeb jsme kvůli úspoře využívat nechtěli. Realitka si však stála na svém a bez zaplacení zálohy by prostě ke koupi nedošlo. V realitní kanceláři nám bylo vysvětleno, že na byt má majitel hypotéku, a proto prodej proběhne tak, že máme vystavit ve španělské bance dva šeky, jeden pro majitele a druhý pro jeho banku na úhradu zbytku hypotéky. 8000 bude zaplaceno jako záloha na účet realitky a 1300 eur bude na účet majitele posláno poté, co hypotéka bude vymazána z katastru nemovitostí. Na moji poznámku, že se to ale bude hrozně táhnout a je to komplikované mi bylo řečeno, ale ne, to všechno přece proběhne v jeden den u notáře elektronicky. Jelikož jsme byt chtěli, tak jsme podepsali. Majitel bydlel v té době v Madridu a podepsal smlouvu přes telefon elektronicky. Následující den jsme poslali na účet realitky peníze a pak jsme už jen čekali na to, až nám dají termín na návštěvu notáře.

Den před návštěvou notáře jsme došla do banky (koupi je nutné platit z účtu vedeného ve Španělsku, nelze poslat peníze z účtu v ČR) a nechala vystavit šeky. Tento úkon není standartně zdarma a obvykle stojí i 300 eur, banka mě ale již dříve upozornila, že při sjednání pojištění bytu u nich budu mít vystavení šeků zdarma, takže jsem si ten den sjednala i pojištění, které stojí asi 200 eur ročně.

Schůzka u notáře byla sjednána na 11 hodinu ranní, ale k notáři jsme se dostali až ve 13 hodin a to poté, co majitel, který dorazil až z Madridu a ten den letěl zase zpátky už nadával, že nestihne zpáteční let, jestli hned nezačneme, protože musí také ještě s šekem do banky. Když mi dali do ruky kupní smlouvu s tím, že to je vše a ve smlouvě byla stále zapsaná hypotéka, jen se opáčili, co jsem čekala, to prý přece potrvá. Jelikož jsem se dříve vyjádřila, že nechci platit u notáře za vyřízení daní a zápisu na katastru, tak jsme šla domů s tím, že si vše musím zařídit sama. Realitní makléřka mi na otázku co mám všechno udělat odpověděla, že jsme si tyto služby měla zaplatit u notáře. Nikdy mi ale nebyla schopna říct, co za částku asi 250 eur dostanu za služby, tak jsem se rozhodla této možnosti nevyužít. Jediné, co realitka udělala bylo, že mi poslala poslední fakturu za vodu a elektřinu, abych věděla, co mám přehlásit. Cena za služby notáře se pohybuje mezi 600-900 eur, podle ceny nemovitosti.

Jako první jsem tedy zavolala ohledně elektřiny a po asi hodinovém telefonátu bylo vše přehlášené na mé jméno.

Vodu je potřeba přehlásit ihned po zaplacení poslední faktury původním majitelem osobně a následně dojít ihned na SAC, kde také přeregistrují nového plátce. Za čtrnáct dní je potřeba dojít na vodárnu znovu a přehlášení dokončit. Není to nic složitého, ale zabere to dost času.

Na SACu je zároveň potřeba přehlásit odpadky na vaše jméno. Toto lze udělat během schůzky pro přehlášení vody na SACu. Na SAC budete potřebovat vždy schůzku, kterou lze zadat elektronicky.

Daně z koupi nemovitosti je potřeba zaplatit během měsíce a ani to není složité. Nejdříve si přes internet uděláte schůzku na Kanárském daňovém úřadě v Los Cristianos a úředník za vás za malý poplatek (asi 80 centů) všechno vyplní. Vy pak dostanete formulář nebo formuláře, které odnesete do své španělské banky a v hotovosti zaplatíte. Platí se daň 6,5 % z ceny nemovitosti. Pak si uděláte online další schůzku a formuláře potvrzené v bance na stejný úřad odevzdáte. Dostanete potvrzení o zaplacení, které potom odnesete i s kupní smlouvou na katastr.

Zákon podání kupní smlouvy na katastr nenařizuje, ale tato možnost vám dává jakousi právní záruku a většina majitelů proto svou nemovitost na katastr zapsat dá. Při podání žádosti na katastru zaplatíte 200 eur, což je pouze záloha. Na katastr nepotřebujete mít schůzku, jen vám tam dají formulář k vyplnění a zaplatíte poplatek. Fakturu na zbytek částky vám pak pošle notář, v našem případě jsme nakonec platili ještě dalších 300 eur.

Vymazání hypotéky nakonec trvalo dva měsíce a my jsme se konečně dočkali uzavření této záležitosti. Jednání realitky i notářky mi přišlo hrozné, nikdo nám nebyl ochoten nic vysvětlit ani říct co kde máme kdy a kde zaplatit či přihlásit, což mi přijde v této zemi neobvyklé, protože jsou tu na úřadech obvykle velmi ochotní poradit. Naštěstí se z majitele bytu vyklubal fajn člověk, který se mnou po celou dobu komunikoval a poradil mi, co a jak.

Na závěr bych ještě ráda přidala další poznatky, které jsem během koupi bytu zjistila.

Klíče bytu vám budou předány u notáře v den koupě bytu. Klíče byste si měli vždy převzít při podpisu smlouvy u notáře a původní obyvatele tam nenechat bydlet, mohli byste mít následně problém s jejich vystěhováním.

Na koupi byt ve Španělsku si můžete pořídit hypotéku ve Španělsku, ne v Česku. Znám však Angličanku, která si vzala ve Španělsku hypotéku na příjem, který má v práci ve Velké Británii.

Ve Španělsku se nemovitosti vždy kupují u notáře, což vám dá určitý pocit bezpečí, úplnou jistotu vám to však nedá. Notář musí zkontrolovat určité věci, například, že bývalý majitel zaplatil daně z nemovitosti a nemá dluh u Společnosti vlastníků. Nemusí ale například ověřovat, zda nemá dluh na energiích nebo zda měl povolení na všechny přípojky, takže úplnou jistotu, že je vše v pořádku, nemáte.

Nyní jsme moc šťastní, že máme tento zdlouhavý proces za sebou a můžeme si užívat vlastního bydlení. Těm, kteří teprve do koupě nemovitosti na Tenerife pouštějí přeji hodně štěstí!

 

 

Výlety na Tenerife

 

 

 

 

 

Chcete si rychle a pohodlně zamluvit výlet lodí, potápění, šnorchlování, výšlap na Teide a mnoho dalších aktivit? Pokud ano, klikněte na následující odkaz a budete si moci vybrat z mnoha aktivit, zabookovat si je a zaplatit. Zrušení rezervace až 24 hodin před začátkem zaplacené aktivity je zdarma. Aktivity mají mnoho recenzí, takže si můžete vybrat podle toho, jak je hodnotili ostatní. Vybrat si můžete například výlety za velrybami a delfíny, potápění, kurzy potápění PADI, šnorchlování se želvami, jízda v kajaku za delfíny, pozorování hvěz na Teide, jízda na motorovém člunu nebo Jetski, lístky na lanovku na Teide, do Aqualandu nebo Jungle Parku, lekce surfování, Go-karting, denní výlet na ostrov Gomera, parascending, tandemový seskok padákem půjčení kol a mnoho dalšího.