Día de Canarias neboli Den Kanárských ostrovů

Všechna místa mají svou historii a ani Kanárské ostrovy v tom nejsou jiné, proto dnes slavíme Día de Canarias, neboli Den Kanárských ostrovů. Dnes si povíme něco o tom, proč se tento den slaví a jak se slaví.

Proč a kdy se den Kanárských ostrovů slaví

Den Kanárských ostrovů je na Kanárských ostrovech státním svátkem a slaví se 30. května. Tento speciální den připomíná obyvatelům Kanárských ostrovů jejich kulturu, zvyklosti a touhu po větší samostatnosti této autonomní oblasti. Slaví se v den výročí prvního zasedání autonomního parlamentu Kanárských ostrovů, které se konalo 30. května 1983 v hlavním městě Kanárských ostrovů Santa Cruz asi deset měsíců poté, co byly Kanárské ostrovy vyhlášeny za autonomní oblast Španělska a získaly tak větší samostatnost.

Jak se den Kanárských ostrovů slaví

Jelikož je den Kanárských ostrovů státním svátkem, je většina firem, organizací a obchodů zavřena. Otevřeny bývají jen některé obchody s potravinami. V předvečer svátku pořádá mnoho rodin doma soukromé oslavy nebo svátek oslaví v restauracích. Na domy a veřejné budovy lidé vyvěsí vlajky Kanárských ostrovů.

V den svátku obvykle město zorganizuje tradiční oslavy jako průvod městem, v ulicích měst se konají různé aktivity a hraje živá muzika. Lidé si obléknou tradiční kroje, tančí a zpívají. Je to prostě velká oslava v ulicích měst, kterou si lidé užívají všemi doušky.

Tento rok jsou bohužel kvůli Covidu-19 všechny oslavy zrušeny, nebo alespoň o žádné oslavě nevím ani já, ani mé kanárské kamarádky. Nezbývá nám proto nic jiného, než si tento den alespoň připomenout a doufat, že příští rok bude zase všechno jinak a naše ulice se opět zaplní hudbou a smíchem místních lidí v tradičních krojích.

Naštěstí alespoň v některých školách oslavu tohoto dne i letos zařadili do svého programu a syn ve škole den Kanárských ostrovů oslaví v úterý. Obvykle jsou k oslavě přizváni i rodiče dětí, které mohou vidět své děti v tradičních krojích, jak tancují a hrají tradiční hry. Později mají možnost ochutnat i tradiční kanárské pokrmy jako Papas con mojo verde y mojo rojo a Gofio. Musím se přiznat, že zatímco jsem Gofiu nikdy na chuť nepřišla, papas noc mojos zbožňuji a v některém z příštích blogů vám na ně napíšu recept. Letos bohužel rodiče do školy kvůli covidu na oslavu Día de Las Canarias přijít nemohou, ale oslavu si užijí alespoň děti.

děti v krojích
děti v kroji
děti v krojích