Cestovní pojištění na Tenerife a do zbytku EU
Tento blog jsem se rozhodla věnovat cestovnímu pojištění na Tenerife i na zbytek území Evropské unie. Proč? Protože vím, že v tisku i na internetu jsou tyto informace neúplné a zavádějící. Obvykle jsou články o cestovním pojištění dokonce psány spíš jako reklamy na cestovní pojištění a lidi straší tím, že když si v zahraničí zlomí nohu, tak se nedoplatí. Lidé se pak bojí, a z neznalosti si raději cestovní pojištění zaplatí, protože často nevědí, na co mají ze svého veřejného zdravotního pojištění nárok, a na co ne.
Na jaké ošetření máte nárok, když máte jen kartičku své zdravotní pojišťovny v ČR
Všeobecná zdravotní pojišťovna uvádí na svých stránkách následující: „Na základě předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) má pojištěnec jednoho členského státu EU na území druhého členského státu nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči s přihlédnutím k povaze nemoci a očekávané délce pobytu. Poskytování zdravotní péče v rámci Evropské unie je upraveno nařízeními Rady EHS, která jsou navíc platná i v několika zemích Evropského hospodářského prostoru, které členy EU nejsou.“ (Island, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Norsko, Severní Makedonie a Srbsko).
Co je to lékařsky nezbytná péče
Lékařsky nezbytná péče se posuzuje s přihlédnutím k povaze nemoci a předpokládané době pobytu v zahraničí. Nejde o takovou péči, za kterou by daná osoba cíleně vycestovala, ani péči, kterou by zdravotní stav osoby nevyžadoval (preventivní prohlídka, kosmetická operace apod.) Péče musí být poskytnuta v takovém rozsahu, aby pacient nemusel odcestovat ze zahraničí dříve, než zamýšlel. Pokud si zdravotnické zařízení vyžádá úhradu v hotovosti, má pojištěnec nárok na refundaci od své zdravotní pojišťovny.
Co tedy dělat, když potřebuji ošetření a mám kartičku české zdravotní pojišťovny?
Na Tenerife, a tudíž i v celém Španělsku, máte s českou kartičkou zdravotní pojišťovny nárok na ošetření ve státních zdravotních zařízeních. Pokud je to potřeba, někdo vás zavolá sanitku a ta vás do nemocnice odveze. Pokud onemocníte nebo budete mít menší úraz, dopravíte se do nejbližšího zdravotního střediska sami, dáte zaměstnanci na recepci průkazku zdravotní pojišťovny a pas či občanku, posadíte se a vyčkáte dalších instrukcí. Nemusíte se bát problémů, ošetří vás bez problémů a obvykle ani nemusíte dlouho čekat. Počítejte však s tím, že personál nebude mluvit jinak než Španělsky a i na recepci bývá napsáno, že pokud neumíte Španělsky, máte si přivést někoho, kdo Španělsky mluví. S kartičkou zdravotní pojišťovny jsem byla se synem na poliklinice několikrát kvůli zánětům středního ucha a vždy vše proběhlo bez problémů i v době, kdy jsem toho španělsky moc říct nedokázala.
Proč si tedy pořizovat cestovní pojištění?
Upřímně, já jsem si vždy vystačila s kartičkou české zdravotní pojišťovny, ale musím uznat, že cestovní pojištění má své výhody pro lidi, kteří mají rádi jistotu.
Prvním důvodem jsou zuby. Podle zákona máte nárok na zdravotní péči shodnou s tou, která je poskytována místním občanům. Například ve Španělsku mezi tuto péči patří vytrhnutí zubu na poliklinice, ale už ne kvalitní výplně u soukromého stomatologa, takže pokud vás během cesty rozbolí zub, budete muset za kvalitní opravu zubu zaplatit.
Dalším důvodem je fakt, že veřejné zdravotní pojištění nehradí transport do domácí země nebo repatriace ostatků. Já osobně v tom nevidím velký problém, zpopelnit se můžete nechat i ve Španělsku a ze zákona máte právo se tu i doléčit a tak vás nikdo nemůže donutit platit si cestu do Česka. Dá se však pochopit, že je mnoho lidí, kterým na těchto věcech záleží a tak se rozhodnou se raději připojistit. V některých zemích existuje ještě nutnost zaplatit spoluúčast, to však pro Španělsko neplatí, zde je lékařská péče zdarma a platí se jen za recept v lékárně, což bývají přijatelné částky, já jsem se vždy vešla do 10 eur za antibiotika.
Další výhodou cestovního pojištění je, že v turistických letoviscích je soukromý lékař na každém rohu, bude umět alespoň trochu anglicky a nebude tam nejspíše žádná fronta.
Rozhodnutí je na vás
Jestli vyjedete jen s kartičkou zdravotní pojišťovny nebo si zařídíte komerční zdravotní pojištění záleží tedy jen na vás. Můžete se rozhodnou ušetřit a vydat se na dovolenou s kartičkou zdravotní pojišťovny nebo uzavřít cestovní pojištění například kliknutím na porovnávač zdravotních pojištění níže a vybráním si pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce. Já osobně jsem měla dobré zkušenosti s pojišťovnou AXA, kterou jsem využila při cestách do Jižní Afriky a účet z polikliniky mi bez problémů proplatili. Určitě si však před uzavřením cestovního pojištění dobře přečtěte podmínky, protože například některé pojišťovny vyžadují, aby bylo pojištění uzavřeno před odjezdem z ČR a datum odjezdu musí být podložen letenkou.